TEKLİF AL Yol Tarifi Al
Meram'da Gezilecek Yerler
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz

 

 

KİLİSTRA ANTİK KENTİ

Kilistra ,Bizans döneminde yoğun bir halde Kapadokya’ya benzeyen kaya oyuğu yerleşmelerine ev sahipliği yapmıştır. İncil de bahsedilen ve aziz paulos’un seyahat ettiği zamanlarda uğramış olduğu, Anadolu kentleri ile Kral Yolu üzerinde yer almaktadır.

Tarihi havası olan Kilistra'yı gezebilmeniz için konya araç kiralama siz değerli müşterilerine ucuz araç kiralama fırsatları sunuyor üstelik Kilistra Antik Kenti'ni gezmek için konya rent a car transfer hizmetiylede faydalanabilirsiniz. Ayrıca konya oto kiralamanın şoförlü araç kiralama hizmetiylede bu muhteşem yerin güzelliklerini araç kullanarak kaçırmaz, arkanıza yaslanır, sadece gezinizin keyfini çıkartırsınız.

Özellikle arkeolojik çalışmalar esnasında, temizlik yapılan Sümbül Kilisesinin yer aldığı alana, yöre halkı tarafından Paulönü denilmesi, aziz Paulos’un isminin yaşatıldığının bir kanıtıdır. Roma DönemiHrıstiyanlığı seçmiş Lystra halkının, putperest kitleler ile yağmacıların yoğun baskı ve saldırılarına dayanamamaları üzerine, çevrelerinde yer alan gizlenmeye elverişli yer seçimlerinde, Kilistra önemli bir alan olmuştur.

konya araba kiralama ile geziler daha keyifli.

MERAM BAĞLARI VE BAHÇELERİ

Konya ilinde piknik, gezinti ve dinlenme için gidilecek yerler arasında akla ilk gelen bölge Meram Bağlarıdır. Konya halkına özgü “Türbe önünde evi, Meram’da bağı olmak” sözü bu bölgenin Konya için ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. Meram bağları şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunur ve ilkbahar aylarında tabiatı nedeniyle bir çok alan sahibi bu yaz aylarını Meram Bağlarında geçirmektedir.

Anadolunun Cennetten bir köşesi olan Meram Bağlarını gezebilmeniz için konya araç kiralama siz değerli müşterilerine ucuz araç kiralama fırsatları sunuyor. Meramın temiz ve serin havası, muhteşem suyu, yeşiller içindeki tabiatından mahrum kalmamanın yolu sadece konya araba kiralama ile araç kiralamaktan geçmiyor tabikide. Meramın nimetlerinden konya rent a car transfer hizmetiylede faydalanabilirsiniz. Ayrıca konya oto kiralamanın şoförlü araç kiralama hizmetiylede bu muhteşem yerin güzelliklerini araç kullanarak kaçırmaz, arkanıza yaslanır, sadece gezinizin keyfini çıkartırsınız.

Yazın en sıcak havasında dahi esen Gedavet rüzgarı adeta doğal bir klima vazifesi gösterir. Bahçe ve bağlarında edebi meclisler kurulur, musiki alemleri tertip edilirdi. Hazret-i Mevlana Celaleddin Rumi’de burada bulunmaktan ayrı bir zevk alırdı. Bazen günlerce burada tabiatla baş başa kalarak tefekkür alemine dalardı. Çelebilere ait güzel konaklarda son derece nezih ilim ve fikir sohbetleri yapılır, edebi meclisler kurulurdu.

Meram Bağları Konyanın en meşhur mesire alanlarından biridir. Ortasından akan Meram Deresinin muhteşem sesi eşliğinde hafta sonu muhteşem bir vakit geçirebilirsiniz.

 

ATATÜRK MÜZESİ

Atatürk Caddesi üzerinde 1912 yılında inşa edilen iki katlı tarihi bina; kesme, moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. 1923 yılında hazine adına tescil edilen ev Vali Konağı olarak kullanılmış, Atatürk'ün Konya'ya gelişlerinde de kendisine tahsis edilmiştir. 1927 yılında hazineden Konya Belediyesi'nce satın alınan ev 19.7.1928 tarihinde Konyalıların Atatürk'e şükranlarının bir ifadesi olarak Atatürk adına tescil edilmiş ve tapusuna "Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya Konyalıların hediyesidir." kaydı konulmuştur. 1940 yılında Konya Özel İdaresi'nce sembolik bir bedel karşılığında satın alınan ev, tekrar Vali Konağı haline getirilmiş ve 1963 yılına kadar Vali Konağı olarak kullanılmıştır. 1963 yılında bina Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilerek onarılmış ve bir yıl sonra 17 Aralık 1964 tarihinde "Atatürk Evi-Kültür Müzesi" adıyla ziyarete açılmıştır. Atatürk Müzesi, Atatürk'ün doğumunun 100.yılında İl Kutlama Komitesi Başkanlığı'nın talepleri üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce restore edilerek, sergileme ve düzenlemesi de yeniden yapılmış ve 17 Nisan 1982 tarihinde "Atatürk Müzesi" olarak ziyarete açılmıştır. Müzenin düzenlenmesinde, yapının ev olarak kullanılma özelliği göz önünde tutulmuş olup, bu nedenle mimari özelliğini bozacak bir değişikliğe gidilmemiştir. Müzede Kurtuluş Savaşı'nda Konya ve Konyalının yeri belge ve fotoğraflarla anlatılmaya çalışılmıştır. Müzenin alt ve üst salonlarındaki sergilemede pano ve vitrinle bütünlük sağlanmaya çalışılmış, zemin katta Cumhuriyet öncesine ait belge ve fotoğraflarla Atatürk'ün Konya ziyaretleri anlatılmıştır. Panolarda, Atatürk'ün Konya'ya gelişlerini, şehirde yaptığı ziyaretleri, bu evde tuttuğu günlük notları gösteren belgeler, fotoğraflar ve gazete kupürleri sergilenmektedir. Vitrinlerde ise Atatürk'e ait bazı elbiseler ile bu evde kullandığı muhtelif eşyalar teşhir edilmektedir.

Atatürk müzesini Konya araç kiralama'dan uygun araç kiralayarak veya konya araba kiralama'nın şoförlü araç kiralama hizmetinden faydalanarak gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

 

AKYOKUŞ SEYİR TEPESİ

Akyokuş Konya’nın batısında, şehir manzarasının en güzel olduğu yerlerden birisi. Tepenin yamacındaki kireç yataklarının verdiği beyaz renkten dolayı bu adı almış. Günümüzde güzel bir çay bahçesi, restaurant ve televizyon vericileriyle Konya’nın Çamlıca tepesi konumunda. Buradan enfes gündoğumu ve gece manzaraları seyredilebilir. Konya’yı kuş bakışıyla tek noktadan görebileceğiniz bir yer.

Akyokuşun birbirinden güzel cafe ve restaurantlarını,seyirtepesini gezip görebilmek için konya araç kiralama’dan araç kiralayarak veya arabayı nereye park edeceğim düşüncesi olmadan konya oto kiralama’nın şoförlü araç kiralama hizmetinden faydalanabilir gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

İPLİKCİ CAMİİ

Anadolu’nun merkezindeki konumuyla Konya, üzerinde hüküm süren devletler için vazgeçilmez bir şehir ve ilim-kültür merkezi olmuştur. Böyle bir ilim menbaının ilk medresesi olan İplikçi Camii’nin mahiyeti, Konya ve daha geniş çerçevede Osmanlı için ehemmiyeti neydi?

İslâm Tarihi’nde eğitim ve öğretimin verildiği bir müessese olan medreselerin en önemli kuruluş amaçlarından birisi de devlete eleman yetiştirmektir. Büyük Selçuklu Devleti, 1040 Dandanakan Muharebesi sonucunda resmen kurulmuş ve Tuğrul Bey, hemen Nişabur’da medrese inşa ettirmiş olduğu halde, 1075 tarihinde İznik’te kurulup daha sonra başkenti Konya olan Türkiye Selçuklu Devleti’ne ait ilk medresenin, kuruluştan takriben 127 sene sonra 1202’de inşa edilmiş olması ilginçtir ve üzerinde düşünülmesi gereken bir mevzudur. Peki Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu’da bir medrese inşasını neden bu kadar geciktirdi? Bunun sebepleri arasında Türkiye Selçuklu Devleti’nin tam olarak kuruluş aşamasını tamamlamamış olması, Büyük Selçuklu Devleti gibi hazır bir İslâmî bakiye üzerine kurulmaması, muhatap olduğu coğrafyada daha ziyade gayrimüslim kesimin yaşaması, devletin kuruluş aşamasında ilmiye sınıfına mensup memurlara ihtiyaç duymaması yahut ihtiyaç varsa da bunu Büyük Selçuklular idaresindeki Sünnî İran üzerinden karşılamış olması gibi hususları sayabiliriz.

Selçuklu Anadolusu’nun İlk Medresesi İplikçi Camii’yi Konya araç kiralama’dan araç kiralayarak gezebilir veya keyifli bir gezi geçirmek için konya araba kiralama’dan şoförlü araba kiralayarak şehrin stresinden uzak gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

SIRÇALI MEDRESE MÜZESİ

Sırçalı Medrese Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde medrese olarak kullanılmıştır. XVII. yüzyılda terk edilmiş olan medresenin talebe odaları yıkılmıştır. XIX. yüzyılda ise kerpiçle yapılan bu odalarda eğitime devam edilmiştir.

Medrese 1954 yılında yeniden onarıma ve korumaya alınarak 1960 yılında Konya Müzesi’ne bağlı “Mezar Anıtları” seksiyonu olarak ziyarete açılmıştır. 1969 yılında Kültür Bakanlığı aslına uygun olarak Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir.
1988-1990 yılları arasında yeniden restorasyona alınan ve teşhir tanzimi yapılarak yenilenen müzenin bahçesinde toprak altında olan Bizans Devrine ait katakomp da onarılarak ziyarete açılmıştır. Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi’nde çoğunluğu zaman içerisinde yok olan mezarlıklardan toplanan tarih ve sanat tarihi açısından değerli olan Selçuklu, Karamanoğlu ve Osmanlı Dönemlerine ait mezar taşları sergilenmektedir.

 

Sırçalı medresesi müzesisi gezebilmek için Konya araç kiralama'dan araç kiralayabilir veya konya araba kiralama şoförlü araç kiralama hizmetinden faydalanarak gezinizin tadını