TEKLİF AL Yol Tarifi Al
Karatay'da Gezilecek Yerler
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz

 

MEVLANA MÜZESİ

Konya’nın kalbi durumundaki Mevlâna Müzesinde, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlı Cihan Devleti dönemlerinde sultanlar, beyler ve paşalar tarafından yakın ilgi gösterilmiş, her türlü destek sağlanmıştır.

Konyanın en güzel yeri olan Mevlana Müzesini gezebilmeniz için konya araç kiralama siz   değerli müşterilerine ucuz araç kiralama fırsatları sunuyor. Mevlana Celalettin Rumi'nin  kendini   bilmeye ve aşka dayanan felsefesini bir nebze olsun tadabilmenin yolu sadece konya araba kiralama ile araç kiralamaktan geçmiyor tabikide. Mevlana'nın oluşturduğu hoşgörülü felsefenin izlerini taşıyan müzeyi konya rent a car transfer hizmetinden faydalanarakta gezebilirsiniz. Ayrıca konya oto kiralamanın şoförlü araç kiralama hizmetiylede bu muhteşem şehrin güzelliklerini araç kullanarak kaçırmaz, arkanıza yaslanır, sadece gezinizin keyfini çıkartırsınız.

UNESCO 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etti, Mevlana'nın oluşturduğu hoşgörülü felsefe bir yıl boyuna daha etkin bir biçimde anıldı ve bu etki halen devam etmekte

 

ŞEHİTLİK MÜZESİ

Çanakkale Savaşına ve İstiklal Harbine en çok şehit veren ilerden biri olan Konya’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından bir şehitlik yapıldı. Şehitlikte, Konya’dan şehit düşen Mehmetçiklerin isimleri ölümsüzleştirildi. Şehitlik içerisinde, yeni nesillere geçmişin büyük destanını aktarmak içinde müze yapıldı.

Müzede sırası ile Çanakkale Savaşı, Çanakkale Savaşı sırasında Konya’da köy hayatı, İstiklal Harbi sırasında Konya’da köy hayatı, İstiklal Harbi Kocatepe Cephesi ve nihayet savaş sonrası Konya’da köy hayatı, minyatür maket ve figürler ile anlatılıyor.

Müze, ziyaretçilerine duygulu bir gezi sunma arzusu ile müzeyi Sesli Rehber ile güçlendirme isteği ile firmamız müzenin Otomatik Sesli Rehberlik Sistemini kurarak ziyaretçilerinin hizmetine sundu.

Ziyaretçiler, Müze girişinde kendilerine sunulan Sesli Rehber ile gezileri sırasında bulundukları bölge ile ilgili hikâye ve bilgileri, hiçbir tuşlamaya ihtiyaç duymadan, otomatik olarak dinleyebiliyorlar. Yine firmamız tarafından hazırlanan ses senaryosu dâhilinde, efektler ile güçlendirilmiş, içeriği ve sunuluşu içsel duygular ile zenginleştirilmiş Sesli Rehber Prodüksiyonu, ziyaretçilere bu eşsiz müzeden ziyadesi ile faydalanmalarını sağlıyor. 

Konya’da Çanakkale Savaşı ve İstiklal Harbinde nasıl zorlu süreçlerden geçtiğimizi konya araç kiralama’dan araç kiralayabilir veya konya rent a car şoförlü araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilir yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

 

OBRUK HANI

Konya'nın Karatay ilçesinde bulunan Obruk Hanı, 13. Yüzyıl eserlerinden biridir. Yüzyıllara rağmen ayakta kalmayı başarmış olan Obruk Hanı, aynı ismi taşıdığı Obruk Köyü'nün hemen girişinde bulunmaktadır. 

Mimari yapısı incelendiğinde Selçuklu eseri olduğu anlaşılmaktadır. Yapımı sırasında kesme, moloz taş ve devşirme antik malzemeler kullanılmıştır. 1996 yılında yapılan restore çalışmalarından Obruk Hanı, büyük ölçüde onarılmış ve temizlenmiştir. Günümüzde Konya'ya gelen ziyaretçiler tarafından gezilmektedir. 

Tarihi havaları solumak için konya araç kiralama'dan araç kiralayabilir veya konya oto kiralama şoförlü araç kiralama hizmetinden faydalanarak obruk hanı'nıda arabayı nere parketsem düşüncesinden uzak tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

 

KARATAY MEDRESESİ

Konya'nın tarihi yapıları arasında bulunan Karatay Medresesi, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. 

Karatay ilçesinde bulunan medrese, II,İzzeddin Keykavus döneminde Emir Celaleddin Karatay tarafından inşa ettirilmiştir. 1251 yılında yapılan medresenin mimarı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Osmanlı döneminde de kullanılmaya devam eden Karatay Medresesi, 19 yüzyılda terk edilmiştir. Bir eğitim kurumu özelliği taşır bu yapı. Aynı zamanda medresenin kapısı Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasındadır. Önemli bir ismi de ağırlamıştır Karatay Medresesi. Mevlana bu medresede ders vermiştir. 

Karatay Medresesi günümüzde Çini Eserler Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Karatay Medresesini gezip görmek için konya araç kiralama'dan araç kiralayabilir konya araba kiralama'nın şoförlü araç kiralama hizmetinden faydalanarak gezinizin tadını çıkarırsınız.

 

KOYUNOĞLU MÜZE VE KÜTÜPHANESİ

Konya'nın köklü ailelerinden A.R. İzzet KOYUNOĞLU, Topraklık mahallesindeki evinde yıllarca toplamış olduğu tarihi eserlere özel bir müze ve kitaplık kurmuştur. Daha sonra kurmuş olduğu müze ve kitaplığı Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanmıştır. Konya Büyükşehir Belediyesi'nce modern müzecilik anlayışının her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde yaptırılarak bugünkü durumuna getirilmiştir. Müzede arkeolojik eserler ile etnografik eserler sergilenmektedir. Müze bahçesinde bulunan İzzet Koyunoğlu'na ait ev restore edilerek tipik Konya evi örneği olarak ziyarete açılmıştır. Binada eski ve yeni sivil mimari tarzı bir arada bulunmaktadır. Müze yazma, basma eserler bakımından çok zengindir.

Koyunoğlu müzesini gezebilmek için konya araç kiralama’dan araç kiralayabilir, şoförlü araç kiralama hizmetinden faydalanarak gezinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

 

ALAADDİN CAMİ

Anadolu Selçuklu Devleti’nin en büyük ve en önemli ulu camilerinden olan alaeddin camisi  Konya’nın merkezinde yer alan Alaeddin Tepesi üzerinde inşa edilmiştir. Yapımına Selçuklu Sultanı I. Rükneddin Mesud (1116-1156) zamanında başlanan cami, I. Alâeddin Keykubad zamanında tamamlanmıştır (1221).

Cami, İslam mimarisi yapı tarzında inşa edilmiş, üzeri ağaç ve toprakla örtülmüştür. Yapıda Roma ve Bizans devirlerine ait kırkın üzerinde mermer sütun bulunmaktadır. Caminin abanoz ağacından kündekâri tekniği ile Ahlatlı Mengü Berti tarafından 1155 yılında yapılmış minberi, Anadolu Selçuklu ahşap işlemeciliğinin şaheserlerindendir. Çinilerle süslü mihrabın önünde yine çini süslü maksure kubbesi mevcuttur. Taç kapısında yapı ustası olarak Muhammed Bin Havlan el-Dımışkî’nin adı yazılıdır. Cami avlusunda Selçuklu sultanlarından I. Mesud, II. Kılıçarslan, I. Gıyâseddin Keyhüsrev, II. Rükneddin Süleyman, III. İzzeddin Kılıçarslan, I. Alâeddin Keykubad, II. Gıyâseddin Keyhüsrev, IV. Rükneddin Kılıçarslan ile III. Gıyâseddin Keyhüsrev’in mezarları bulunan türbe ile yanında I. İzzeddin Keykâvus adına yaptırılmış ve yarım kalmış ikinci bir türbe daha bulunmaktadır.

Tarihi ve kültürel farklılığı ile bir çok medeniyete ev sahipliği etmiş Konya'yı Konya araç kiralama'dan araç kiralayarak kolay ve güvenli gezebilir veya konya rent a car'ın şoförlü araç kiralama hizmetinden faydalanarak keyifle gezininiz tadını çıkarabilirsiniz.